Arber Zaimi

Che fece… il gran rifiuto

In Përkthime, Vjersha on 28 Shkurt, 2012 at 13:12

Disa njerëzve u vjen dita

kur duhet me e shpall një Po të madhe

apo një Jo të madhe. Menjëherë duket kush e ka një Po

gati me vete; dhe ndërsa e thotë,

 

ngjitet prej lavdisë në lavdi, i fortë në bindje.

Ai që mohon nuk pendohet. Në e pyetshin rishtaz,

sërish thotë jo. E prapë kjo jo – kjo jo e drejtë –

s’ka për ta lënë të ngrejë krye asnjëherë.

 

Costantinos Kavafis

Përktheu: A. Zaimi

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: