Arber Zaimi

zigzag

In Vjersha on 2 Prill, 2012 at 14:11

Surrealist Gondola above Burning Bicycles, 1937 - Salvador Dalí

beton, ajo pyet në i ke xhepat mjaftueshëm të mëdhenj, ti fiveletter?

e ti s’e di, se xhepat janë të pabashkëmatshme, gjinj

ku grumbullohet ujë i ndenjur i qenies, gjinj

ku kalbëzohen të tjera ndjenja të prera

ajo pyet, a s’bën dot gjë

më të shpifur

se sa buzëqeshja trupore ti?

pastaj, ç’thotë prishtina dhe palëvizshmëria

bojëqielli? e ti s’buzëqesh shumë, të vijnë ndërmend

ëndrra që nuk i ke parë vetë, ëndrra ku vallë ke besuar. mos i rithërrit,

ti je shumë posesiv… e s’mund të jesh posesiv nëse nuk do t’i hysh

konsiderimeve politike. po çfarë po kërkon gjithsesi?

plehra në një kosh dashurie? po por çfarë?

po kërkon për të… si mundesh

po fal sensualitet të paanshëm, të dhurueshëm

kaq paturpësisht?  s’je aq i cekët e thashë para teje o inkonsistencë

konstante, ti s’e di çka  shoh unë, është e vështirë të jesh posesiv kur ke

më shumë se dy duar, pastaj e pyet se çfarë kërkon, e çfarë

shikon e çfarë shqyrton? duar ke veç dy e prapë

është posesiv. e është obsesiv e është

agresiv e është progresiv

e është obsesiv.

duhet të kishte shkruar nejse

ajo është laps i kuq. dhe hiç s’e rruan

për obsesionet ajo është laps i kuq? e ti je veç një

tjetër perëndimor me dëshira të paplotësueshme ajo s’i honeps

humoret melodike nuk kthen përgjigje dhe i pëlqejne shakatë në shoqëri e ti

s’je në dell për muzikë, për ty gjithçka nuk më asnjë kuptim.

detyrohesh të rrish aty ku të lanë. me kryet përpjetë.

e kuptove tani se ku varet? ah. melodi

do të thotë dëshirë

e paplotësuar

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: