Arber Zaimi

perfer et obdura

In Vjersha on 18 Prill, 2012 at 16:08

Painting, 1948 - Willem de Kooning

nën re është një vend ku një djalë shkon e përhumbet kur gjithë të tjerët
janë kah flenë

është një lumë
që rrjedh shpejt, dhe gurët rrokullisen përnën ujëra të tij
një lumë me dallgë, me vorbulla e ujëvara
që përmbys brigje, përmbyt fshatra

një lumë të turbullt me ujin e ngrohtë që vjen nga mali e sjell me vete trungje
shtëpi, pallate, antena televizive
kafshë, njerëz, kafshë dhe njerëz e gjithë ç’i ka dalë para

një lumë për t’i dhënë kuptim jetës së kënetshme, pa rrymë e pa dallgë
qytetit që të mbyt ngadalë nëpër gropa
të baltosjes është një këngë që dëgjon
një kitarë dhe një violinë që bien kur të tjerët janë kah shkojnë

është një këngë për një port mbushur me marinarë, ushtarë
lypës edhe kurva, njerëz të veshur plot sqimë,
piratë, prindër, fëmijë, aktorë të dështuar
babadimra barkmëdhenj me pelerina purpuri kinez
e me thasët bosh
përreth truma truma fëmijë e trumcakë

është një këngë për një pus
ku mbyllen sekrete lotësh e dashurish të pamundura
vajzash të vogla, fjongosh të kuqe
shishe të vogla parfumesh
për t’ia mbuluar kutërbimin jetës së pluhurt, revoltës së vdekur
në qytetin e zhytur në sherbet sheqerzhuli
prej palëvizjes

është një flakë që ndizet kur errësira arrin tmerrin

një dritë që në mes e pret terrin
dritë xixëllonjash, shkëndija e fundit e një zjarri të vjetër
shkëndija e parë e një flake të re
flakë që ndez mendje
diej, e shpirtra

flakë që s’ngroh, por djeg, përcëllon dhe përgjithmonë
lind qytetin feniks që s’ka për të vdekur më
përbaltjes, inercisë edhe mpirjes

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: