Arber Zaimi

opalin

In Vjersha on 2 Korrik, 2012 at 13:05

Patterns of Conflict, 1944 – Mark Tobey

muza tre herë ngrihet në avuj të vapës

në muzgun e më-së-fundit kur vëllai takon vëllanë

e i flet për dorën që kur duhej nuk mbërriu ta shtrinte

e i flet për sytë e zinj që s’ia panë shoshojt në çastet

kur marazi gotaplotë mpinte gjymtyrë e tru, e kur

të mjegulluar – siç dinë vëllezërit – edhe pse kaq larg

i thyen gotat mbi borxhe të shkuar e përmbi agime

që prej natës s’lindën dot, e përmbi djenë që asnjëherë

s’u bë sot. e përmbi gjakun që njësh me vodkën

zhyen një bluzë të përhimtë. për një dëshirë të pambarimtë

e një shtrëngim të vetëtimtë. po tash është muzg, e vëlla është ai

që kërkon të të japë e që s’pranon të t’i marrë, vëlla në shpirt

e vëlla në zjarr. në zjarrin që rritet e rritet e rritet gjersa i djeg yjet

e pastaj venitet në kujtime që gjyshat i prunë prej gjyshave,

dhe shpresë që vjen prej andej me fytyrë të zbehtë e me flokë

kërleshur. zë vendin e gjakut aromfortë mëlmesë që të shpon

nëpër flegra e ndihesh i dehtë, më kot ndihesh i qeshur.

një vëlla që nuk është një vëlla në mërgim

një vëlla që nuk njihet, një mungesëpërqafim

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: