Arber Zaimi

mbi lumë

In Vjersha on 9 Korrik, 2012 at 00:47

Jupiter & Io, 2006 – Betsy Podlach

nëpër terr ndërsa shkojnë, ai thotë se është lumë

në mesnatë, tek errësira thellohet është lumë

turbullohet e kthehet nga vetja ku zhytet, është lumë

ji e dlirë edhe doje e shkatërroje kët’lumë

ji kristal e ji qumësht edhe shkoji përkrah

 

nëpër gjumë ai shket edhe ikën, është lumë

që rreh zaje e skërka e oshëtin, është lumë

thyen trungje e zhvesh trupa që i mbyt, është lumë

bëhu turp, merrja faqet dhe përskuqe në lumë

bëhu afsh e maraz merrja zemrën që ka

 

ta merr sodin, ta merr ymrin e nderin, është lumë

merr të shkuarën, mbi ty derdhet, shuan ferrin, është lumë

të ndëshkon e ta prish bukurinë, është lumë

kur të vdesë e ti të bëhesh dritë dielli mbi lumë

shkel mbi të edhe puthe, e harroje si ra

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: