Arber Zaimi

Mendo për të tjerët…

In Uncategorized on 10 Nëntor, 2014 at 14:16

 Mahmood Darwish

 

Pa titull, 1986 - Massoud Arabshahi

Pa titull, 1986 – Massoud Arabshahi

Kur përgatit mëngjesin, mendo për të tjerët.

Mos harro të ushqesh pëllumbat.

Kur bën luftërat e tua, mendo për të tjerët.

Mos i harro ata që duan paqë.

Kur paguan faturën e ujit, mendo për të tjerët.

Mendo për ata që s’kanë nga të marrin ujë, pos nga retë.

Ndërsa shkon në shtëpi, në shtëpinë tënde, mendo për të tjerët

Mos i harro ata që jetojnë nëpër tenda.

Ndërsa fle, e numëron planetët, mendo për të tjerët

Ka edhe gjind që s’kanë se ku të flenë.

Ndërsa çliron shprehjen tënde përmes metaforash mendo për të tjerët

Ata që e kanë humbur të drejtën për të folur.

Dhe kur mendon për të tjerët e largmë

Mendo për veten edhe thuaj

“Dua të jem kandil në errësirë.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: