Arber Zaimi

Kef 12

In Përkthime, Vjersha on 4 Korrik, 2015 at 00:55
Paul Klee - Mit i lules, 1918

Paul Klee – Mit i lules, 1918

Hiqe atë gjak prej barishteve, diell.

Hiqe.

Këta njerëz nuk kanë etje për të.

Hiqi insektet e parritura që lodrojnë nëpër

barishte, diell.

Hiqi tutje.

Këta njerëz nuk i durojnë dot.

Thaji kallamat e gjatë e të hollë, diell.

Këputi krejt.

Këta njerëz nuk munden më të bëjnë fyej.

Tani diell, afroju më shumë tokës!

Edhe më shumë.

Më afër. Tani, diell.

Hiqja metalit çdo formë, diell.

Se janë si gurë, këta njerëz.

Tash bëji llavë.

 

Henry Dumas

Reklama
 1. gjethet qw bien

  kam lexuar per gjethet qe bien
  ne pesedhjetemije vjersha,romane e te tjera..
  kam ndjekur gjethet qe bien ne pesedhjetemije filma,
  kam pare gjethet qe bien pesedhjetemije herw
  tw enden duke rwnw e tw kalben..,
  kam ndjerw shushurimwn e vdekjes sw tyre mijera herw
  nen kembet e mija,nw duar e gishterinj..,
  por une ende prekem nga gjethet qe bien
  vecanerisht ato qe bien ne bulevard
  vecanwrisht gjethet e gwshtenjave
  dhe nwse fwmijwt janw rrotull
  nwse eshte diell
  dhe une kam lajme te mira per miqwsinw
  vecanwrisht kur zemra nuk mw dhemb
  dhe une besoj se e dashura ime mw do
  vecanwrisht kur eshte nje dite qw besoj per mirw te njerwzit..,
  unw prekem nga gjethet qw bien
  vecanerisht kur bien nw bulevarde
  vecanerisht gjethet e gwshtenjave

  nazim hikmet

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: