Arber Zaimi

Gazela VI (e rrënjës së hidhur)

In Përkthime, Vjersha on 19 Gusht, 2015 at 09:51
Dama në ballkon, F.Garcia Lorca, 1927

Dama në ballkon, F.Garcia Lorca, 1927

Është një rrënjë e hidhur
dhe një botë një mijë verandash

As dora më imcake
s’e thyen dot portën e ujit.

Ku po shkon, ku pra, ku?
Ka një qiell një mijë dritaresh
– një zulmë bletësh që luzmojnë –
dhe ka një rrënjë të hidhur.

Të hidhur.

Dhemb në shuallin e këmbës,
në t’përbrendshmen e fytyrës,
dhe dhemb në kërcunë e njomë
të natës së sapoprerë.

Dashuri, moj armikja ime,
kafshoje rrënjën tënde të hidhur!

 

F. Garcia Lorca, Divani i Tamaritit

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: