Arber Zaimi

Unë jam një forcë e së Shkuarës

In Përkthime, Vjersha on 23 Gusht, 2015 at 14:35

Është një… poezi. Në pjesën e parë poeti përshkruan ca rrënoja antike, të cilave askush nuk ua kupton stilin a historinë. Dhe ca konstruksione të shpifura bashkëkohore që nga ana tjetër të gjithë i kuptojnë. Pastaj vazhdon pikërisht kështu:

Unë jam një forcë e së Shkuarës.

Veç te tradita është dashuria ime.

Vij nga rrënojat, nga kishat,

nga pikturat e ltereve, nga qytezat

e harruara të Apenineve apo Nënalpeve,

ku kanë jetuar vëllezërit.

Endem nëpër Tuskolana si një i çmendur,

në rrugën Apia si qen pa zot.

Ose shoh muzgjet, mëngjeset

mbi Romë, mbi Çoçari, mbi botë

si aktet e para të Pas-historisë

të cilës i jam dëshmitar përmes privilegjit

të kronikanit nga zgripi më i largmë i ndonjë epoke

të varrosur. Përbindësh është ai që ka lindur

prej barkut të një gruaje të vdekur.

Dhe unë, fetus i rritur, endem

më modern se secili modern

duke kërkuar vëllezërit që nuk janë më.

Pier Paolo Pasolini (në video reciton Orson Welles, në filmin “La Ricotta”)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: