Arber Zaimi

Vajza e pagjumësisë

In Vjersha on 16 Shtator, 2015 at 13:42
Vajza e vogël i prin minotaurit të verbër, natën - Pablo Picasso, 1937

Vajza e vogël i prin minotaurit të verbër, natën – Pablo Picasso, 1937

Dymbëdhjetë vjeç është vajza.

Askush s’e ka parë të dalë ndo’jherë netëve.

Më shpesh e sheh në radhë tek burimi

Kah shtriqet duke pritur që të mbushë ujë:

Askush s’e nguc, e lënë ta zërë gjumi.

Por zhurma e hidhur e ujërave

Vajzës gjumin ia tret

S’i mbyll dot qepallat nën zhurmën e hidhur

Nëpër net, nëpër net, nëpër net…

Reklama
 1. Mw kujtohet qw njwherw i thirra..,
  tmerrohej kur i thwrrisje
  ai vetw nuk ma dinte emrin..
  kwshtu qw gogwsinte ose kollitej
  ama dhe unw..,nuk u hodha nga ballkoni..mu mbi kokwn e tij..
  E nw fakt kjo gjw e mwrziti shumw
  sepse donte qw dikush t.ia thyente fare ata krahw tw lwshuar
  kundwrmimi i pakryer i shtrwngimit tw tyre
  allcia e mrekullueshme,ku do detyrohej tw pwrgjonte kraharorin..
  E prape kishim tw njwjtat shije ..,unw dhe ai,nw shfaqjen e parw tw mjelmave
  Ishte i lumtur..,donte qw edhe unw tw ndiqja ..tw gjitha shfaqjet
  kuptohet qw unw ..duke kwrkuar ndwrkohw njw shteg tw ngushtw me bar,sa pwr katwr shputat tona,duhet tw tregoja vullnet
  sepse po tw vinte re qw ishe e shpwrqwndruar..
  pra qw ti po lexoje gjatw shfaqjes..,ai ta tregonte qejfin
  sidomos po tw lexoje lajtmotivet nga galeria e njw kombi pwrgjithmonw tw ri
  ai bwhej zeher qw unw nuk kisha mw takat
  pra njw njeri pa vullnet pwr tw fallsifikuar vitin e lindjes
  Dhe po t,i tregoja..,si pwr ta lehtwsuar ..,kwtw gardh tw rrwzuar me dhwmbw tw vjetwr ,tw zinj
  aty ai
  Shkallonte nga zbulimet e tij…qw mw kujtonin pikwrisht kundwrmimin e pakryer tw krahwve tanw

  Sa pwr krimet e mia,ato do t.ia them nw vesh

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: