Arber Zaimi

Lumë i bronztë

In Vjersha on 23 Shtator, 2015 at 18:24
John Duncan - Phlegethon, 1930

John Duncan – Phlegethon, 1930

Rri shoh i mpirë këtë lumë

Këtë lumë të trazuar e gjithnjë të pagjumë

Stërdallgë

Dhe erëra që ujërat kreshpërojnë

E dritën e rrëgjojnë në njëqind mijë pikëlima.

Mbi të rri një qiell i hapur, i bardhë

I lartë, i rrallë, i përkohëshëm.

E unë si i mpirë rri shoh këtë lumë.

Varka, trarë edhe plot mbeturina që rrëmbimi

I sjell bashkë me rrjedhën.

Megjithatë ai duket

Si shtatore e pambaruar prej bronzi të zi

E mbi të

Rreth e rrotull sillet hëna si në një marrëzi.

Dielli vesh një kravatë hipsteri

Dhe hëna e shkurton minifundin

Yjet zgurdullojnë sytë

Përpiqen të shohin sa të mundin

Me vështrimin e tyre të mekur.

E unë këtë lumë rri shikoj si i vdekur.

Pse nuk shteret?

Pse nuk avullon?

Pse nuk e përpin toka?

Pse nuk kthehet në qiell?

Apo pse nuk kthehet në sytë nga ka rrjedhur si lot?

O lumë i ndryshkur, i kotë

Si shtatore e pambaruar prej bronzi të zi

I trazuar, i zhurmshëm

I paqëndrueshëm

Të shoh si i mpirë.

Po a jam unë ai që po e sheh këtë lumë? A jam unë?

Sigurisht që jam unë!

Edhe pse i verbër

Nuk mund të pushoj së shikuari

Mbeturinat e mia

Që pluskojnë të shpërndara

Mbi lumë.

Reklama
  1. Marc Chagall La passeggiata 1918

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: