Arber Zaimi

Tetë mijë skamnorë tubohen jashtë qytetit

In Përkthime, Vjersha on 1 Tetor, 2015 at 16:55
L.S.Lowry - The Fever Van, 1935

L.S.Lowry – The Fever Van, 1935

“Më shumë se 8000 minatorë të papunë, me gratë dhe fëmijët e tyre, janë grumbulluar në qiell të hapur në rrugën Salgotarjan, jashtë Budapestit. Dy ditët e para të organizimit të tyre ata kanë ndenjur pa ushqim. Janë të veshur me rrecka. Duken si skelete. Nëse nuk arrijnë të gjejnë ushqim dhe punë ata kanë kërcënuar se do të hyjnë në Budapest, edhe nëse kjo do të shkaktonte gjakderdhje; sepse s’kanë më asgjë për të humbur. Forca ushtarake janë grumbulluar në regjionin e Budapestit, të cilave u janë dhënë urdhra të prerë që të përdorin armët e zjarrit nëse ndodh edhe më e vogla prishje e qetësisë.”

 

Ecëm deri te qyteti i madh

Me barkun e zbrazët dolëm në rrugë

Një mijë prej nesh s’patën gjë për të ngrënë

Një mijë prej nesh donin bukë.

 

Gjenerali na shihte nga dritarja

Na tha se aty s’mund të rrimë

Shkoni n’shpi paqësisht si djema të mirë

Dhe kërkesat na i bëni me shkrim.

 

Ne u ndalëm në mes të asfaltit:

“Do na japin një copë bukë këtu, s’do na lënë të mbarojmë”

Por askush nuk na vuri re

Ndërsa ne shihnim oxhaqet e tyre tek tymojnë.

 

E atëherë erdhi te ne gjenerali.

Menduam: Më në fund na prunë ushqim

Gjenerali u ul pas një mitrolozi

Vetëm plumba e çelik qe ai gatim.

 

Gjenerali tha: Jeni tubuar më shumë se ç’lejohet

Dhe ia nisi menjëherë të na numëronte.

Ne i thamë, të gjithë këta që sheh

S’patën asgjë për të ngrënë sonte.

 

Ne s’po ndërtojmë lagje barakash

Ne s’po i lajmë rrobat aty ku s’lejohet

I thamë: Ne s’mund të rrimë shumë gjatë pa bukë.

Gjenerali na tha: Kjo vetëkuptohet.

 

I thamë: Por s’mund të vdesim të gjithë

E pse jo? – gjenerali na tha

Po nxehet pak situata aty jashtë, thanë njerëzit e qytetit

Breshëria e parë kur ra.

 

Bertolt Brecht 1927

 1. Dhe u kwput pwrdhe
  e pashquar mes vwllezwrish..
  kjo sydalw
  qw sec thoshte me vete nw gjunjw
  pwshpwriste fjalw qw askush nuk ua dinte kuptimin
  dhe askujt sdo t.i fanitej paskwtaj….
  vec atij qw ia mshoi shputwn
  nw vrimwn e hapur
  mu nw lule tw ballit
  asaj
  sepse nw thundwr iu pwrhap njw njollw e kuqe
  atij
  pra kwtij
  kur ia mshoi shputwn
  edhe njwherw mw fort
  nw vrimwn tashmw
  tw hapur
  mu nw lulen e ballit
  tw kwsaj…..

  /////////////////////////////////////////////

  dhe ata u bwnw dy pwrbindsha
  ku ai u pwrsos si qirws dhe ajo u pwrsos si qyqe
  dhe ata u bwnw dy gjarpwrinj
  dhe ata u bwnw dy gjarpwrinj
  e prapw ja ku janw
  dhe ata duan tw bwhen Tjetri
  ata duan tw bwhen Vetja
  ata duan tw jenw Bashkw
  ata duan tw jenw Bashkw
  Tani
  Qw Tani
  pwrpara se vdekja t.i dallojw.

 2. La Guerra di Piero

  Dormi Sepolto in un Campo di Grano
  non e la Rosa non e il Tulipano
  che ti fan Veglia
  dall.ombra dei fossi
  ma sono mille Papaveri Rossi
  Lungo le sponde del mio torrente
  voglio che scendano i lucci argentati
  non piu i cadaveri dei soldati
  portati in bracio dalla corrente
  …cosi dicevi ed era d.inverno
  e come gli altri verso l.inferno
  te ne vai triste come chi deve
  il vento ti Sputa in faccia la neve

  Fermati Piero
  Fermati adesso
  lascia che il Vento ti Passi un po.adosso
  dei morti in bataglia ti porti la Voce
  chi diede la Vita,ebbe in cambio una Croce
  Ma tu Non lo udisti e il tempo passava
  con le stagioni a passo di giava
  ed Arrivasti a varcar la Frontiera
  in un Bel Giorno di Primavera
  …….E mentre marciavi
  con l.anima in Spalle
  vedesti un Uomo in Fondo alla Valle
  che Aveva il Tuo stesso Identico Umore
  ma la divisa di un altro Colore
  Sparagli Piero
  Sparagli Ora
  e dopo un colpo Sparagli Ancora
  fino a che tu non lo Vedrai Esangue
  cadere in terra a coprire il suo Sangue
  …e gli sparo in Fronte o nel Cuore
  soltanto il tempo avra per morire
  Ma il Tempo a Me Restera per Vedere
  vedere gli Occhi di un Uomo che Muore
  …..e mentre gli Usi questa Premura
  quello si volta,ti Vede e ha Paura
  ed Imbraccia
  l.Artiglieria
  non ti Ricambia la Cortesia
  cadesti in terra senza un Lamento
  e ti accorgesti in un solo momento
  che il tempo Non ti sarebbe Bastato
  a chiedere Perdono per ogni Peccato
  cadesti in terra senza un Lamento
  e ti accorgesti in un solo Momento
  che la tua vita finiva Quel Giorno
  e non ci sarebbe stato un Ritorno
  Ninetta Mia Crepare di Maggio
  ci Vuole Tanto Tropo CORAGGIO
  Ninetta bella Dritto all.Inferno
  avrei Preferito Andarci in Inverno
  …..e mentre il Grano ti stava a Sentire
  dentro alle mani Stringevi un Fucile
  dentro alla bocca Stringevi Parole
  troppo Gelate per Sciogliersi al sole
  Dormi sepolto in un campo di Grano
  non e la Rosa,non e il Tulipano
  che ti fan Veglia
  dall.ombra dei fossi
  ma sono mille Papaveri Rossi

  Fabrizio de Andre

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: