Arber Zaimi

Pyetjet

In Përkthime, Vjersha on 12 Tetor, 2015 at 16:57
Hugo Simberg - Engjëlli i plagosur

Hugo Simberg – Engjëlli i plagosur

Shkruamë çfarë ke veshur. A je ngrohtë?

Shkruamë si po fle. A është shtrati i butë?

Shkruamë qysh po dukesh. A je e njëjta?

Shkruamë çka të mungon. A është krahu im?

 

Kallzomë: a po të lënë vetëm?

A mund t’ia dalësh? Cili do jetë hapi i tyre i radhës?

Çfarë po bën? A është ajo çka duhet bërë?

Për çka po mendohesh? Mos vallë për mua?

 

Pyetjet janë gjithë çka mund të të jap dhe

Përgjigjet i pranoj si të jenë, se s’kam ç’bëj ndryshe.

Në qofsh e lodhur, unë s’mundem të të ndih;

Në qofsh e uritur, s’mundem të të ushqej. Pra, është sikur

Të mos isha në këtë botë, sikur të mos ekzistoja.

Është sikur të të kisha harruar.

 

B. Brecht

 1. Do qaja me ngashwrim
  Mbi katwr pwllwmbw Tokw
  jo se qe e jotja
  jo se qe e imja
  jo se qe Jona
  Po Do Qaja Me Ngashwrim
  Pwr tw tjerw mbi tokw
  Dhe Do qaja pwr Ata Pwrfund Tokws
  …Sepse Ata Qenw Mw Tw Mirw
  se ne
  Qenw aq tw Thjeshtw e Tw Ngrohtw
  Qenw Tw Bukur
  Dhe Nuk Thanw Asnjw Fjalw
  Nuk Kwrkuan Asgjw Nw Kwmbim
  U Falwn

  ..Nwse Je
  nwse je Vwrtet ti
  Kwtw Nuk Di Mw Ta Dalloj
  Di qw unw jam
  jam shtrirw nw kurriz
  duke Pyetur Hijet
  dhe duke i Shtrwnguar nw Krahw
  Cfardo qw tw Thonw
  kur tw jetw prapw Mwngjes
  Cfardo qw tw mw thonw..,duke mw Thirrur nw emwr
  kur tw jetw prapw
  Mwngjes
  U Shtrwngofshim Nw Krahw

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: