Arber Zaimi

Mëkat, ne ishim një shpikje kaq e mirë

In Përkthime, Vjersha on 2 Mars, 2016 at 14:11
Tullio Crali - Pikiatë mbi qytet, 1939.

Tullio Crali – Pikiatë mbi qytet, 1939.

I prenë e i ndanë

Kofshët e tua prej belit tim.

Sa më përket mua

Ata janë të gjithë kirurgë. Të gjithë.

 

Ata na çmontuan

Prej njëri tjetrit.

Sa më përket mua

Ata janë të gjithë inxhinierë. Të gjithë.

 

Mëkat. Ne ishim një shpikje

Kaq e mirë dhe e dashur

Një aeroplan prej burri e gruaje.

Me krahë e gjithçka.

Ia dilnim të lëkundeshim përmbi tokë.

 

Madje dhe fluturuam pak.

 

Yehuda Amichai

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: