Arber Zaimi

Hëna vdes

In Vjersha on 3 Prill, 2016 at 03:11

 

Victor Brauner - Guri i filozofit, 1940

Victor Brauner – Guri i filozofit, 1940

Hëna vdes

Dhe hëna vdes,

Netët e urrejnë hënën,

Hëna e përbuz shkëlqimin,

Dashnorët e rinj duan pidh,

U ngrita në këmbë,

Në këmbë u ngrita këtu,

Këtu u ngrita,

M’u morën mendtë,

Mendtë m’u morën,

S’pashë gjë,

Gjë s’pashë,

M’u dukën të errët,

Të errët m’u dukën,

Sërish marramendje,

Marramendje sërish,

Asnjë hënë pra,

Pra asnjë hënë,

Nuk u zhduk asnjëherë,

Asnjëherë nuk u zhduk,

Ajo ish verbuar,

Verbuar ish ajo,

Gjë s’kish mbetur,

S’kish mbetur gjë,

 

Hëna vdes

Dhe hëna vdes,

Netët e urrejnë hënën,

Hëna e përbuz shkëlqimin,

Tymosa një paketë Lucky Strikes,

U ngrita në këmbë,

Në këmbë atje,

Marramendje,

Mendjemarrje,

Sytë m’u errën,

U errën sytë,

Terr ata qenë,

Qenë terr,

Sërish marramendje,

Marramendje sërish,

 

Pra asnjë hënë,

Asnjë hënë pra,

S’u shfaq aty,

Aty nuk u shfaq,

Ajo e verbuar,

E verbuar ajo,

Gjë s’kish mbetur,

S’kish mbetur gjë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: