Arber Zaimi

Vonë në jetë

In Përkthime, Vjersha on 14 Shtator, 2016 at 23:54

Julio Gonzalez i Pellicer - Vizatim, 1936

Julio Gonzalez i Pellicer – Vizatim, 1936

Yehuda Amichai

Vonë në jetë mbërrita te ty
i filtruar nëpër shumë dyer
i mpakur nëpër shumë shkallë
gjersa meje s’ish mbetur më thuajse asgjë.

Ti je një grua kaq e zënë në befasi
e që jeton me një gjysmë guximi
një grua e egër që mban syze –
frerët elegantë të syve të tu.

“Sendet kanë dëshirë të humbin dhe
të gjehen sërish prej të tjerëve. Veç
qeniet njerëzore duan të gjejnë vetveten,”
më the.

Paskëtaj e theve fytyrën tënde
në dy profile të njëjta: njërin
për distancën e largme, tjetrin për mua –
si suvenir. E pastaj shkove.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: