Arber Zaimi

Si vraga e trupave tanë

In Përkthime, Vjersha on 17 Shtator, 2016 at 13:27

jenecoco

Yehuda Amichai

Si vraga e trupave tanë në rërë
s’do mbetet asnjë shenjë se ishim në këtë vend.
Bota mbyllet pas nesh,
dhe rëra vetëdrejtohet.

Tashmë veçse parashihen datat
kur ti s’do të ekzistosh më
tashmë një erë po i fryn disa re
që s’do të derdhin shi mbi asnjërin nga ne.

Dhe emri yt tashmë është në lista pasagjerësh të anijeve
e në regjistra hotelesh
që edhe veç me emrat e tyre
ta mpakin zemrën.

Tre gjuhët që di,
gjithë ngjyrat që shoh e ëndërroj

asnjëra s’më ndihmon dot.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: