Arber Zaimi

Në kohën time, në vendin tënd

In Përkthime, Vjersha on 19 Shtator, 2016 at 00:34

 

Wifredo Lam - Mëngjesi i gjelbër, 1943

Wifredo Lam – Mëngjesi i gjelbër, 1943

Yehuda Amichai

Ne u bëmë bashkë në kohën time, në vendin tënd.
Ti e dhe vendin e unë kohën.
Heshturazi trupi yt priste që stinët të ndërronin.
E modat kalonin mbi të – duke shkurtuar, duke zgjatur,
me lule, apo me mëndafsh të bardhë ngjitur me lëkurën.

I këmbyem vlerat njerëzore me ato të shtazëve,
qetësisht, tigërsisht dhe përgjithnjë.
E me gjithçka, në çdo moment gati të merrnim flakë
bashkë me barin e thatë të fundit të verës.

I ndaja ditët e mia me ty, netët.
Këmbenim shikime me shiun.
Nuk ishim si ëndërrimtarë
as në ëndrrat tona.

Dhe në paqetësi bënë fole të qetët
në kohën time, në vendin tënd.

Ato shumë ëndrrat me ty që tash po ëndërroj
profetizojnë mbarimin tënd me mua –

Si truma të shumëfishta pulëbardhash
që vijnë aty ku merr fund deti.

  1. jehuda,mor prift
    harrove cfare te thashe

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: