Arber Zaimi

Jakobi dhe Engjëlli

In Përkthime, Vjersha on 20 Shtator, 2016 at 14:13
Conroy Maddox - Sekreti, 1970

Conroy Maddox – Sekreti, 1970

Yehuda Amichai

Para lindjes të diellit ajo rënkoi, e kapi
e shtrëngoi, kështu pra, fitoi mbi të.
E ai po ashtu e kapi, pra edhe ai fitoi
asisoj që të dy e dinin se një kapje e tillë
çonte në vdekje.
Ishin tashmë tej prezantimeve, përtej emrave.

Por në agim me dritën e parë
ai pa trupin e saj
ende të bardhë
në vendet e mbuluara dje nga rrobat
e banjës.

Pastaj një zë i papritur e thirri atë
prej së larti, dy herë,
ashtu siç thërritet një vajzë që të kthehet prej
lojës jashtë
e kështu ai e mori vesh emrin e saj
dhe e la të shkojë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: