Arber Zaimi

Si punë gëzimi

In Vjersha on 21 Shtator, 2016 at 13:31
Georges Malkine - Bakante, 1944

Georges Malkine – Bakante, 1944

është një si punë gëzimi nëpër derë dhe
ende s’ka hyrë brenda tërësisht; por nis e i rëndon
edhe më shumë objektet, ua rrit peshën
ndërsa ua heq kuptimin.

është një si punë kaltërimi nëpër tokë por
është thjesht rrëkeja që e solle si dhuratë
e lindur jashtë çdo mundësie të mbamendjes
ndër vende ku asgjë nuk mundet që të ketë peshë.

çka unë di, që ti nuk mund ta durosh dot
e saktë në lodhjen tënde
janë llampat dhe drita
se ndoshta ta pohojnë pandryshueshmërinë
e njerëzve që bashkohen në heshtje të patejkalueshme.

s’mund të thotë kush që gojët të na mbeten vetëm
s’ka sfidë për gojët
të lëvizshme e të paparashikueshme
të hapura në mosbesimin e së mundshmes
urrejtja e papastër
e njeriut.

në asnjë çast të mungesës tënde të justifikuar
fjalët s’më dolën dot sipas radhës.

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: