Arber Zaimi

Aedi ëndërron një tunikë prej qielli

In Përkthime, Vjersha on 15 Shkurt, 2017 at 16:32
Kristians Tony - Portret parathënës

Kristians Tony – Portret parathënës

William Butler Yeats

Ta kisha prej qielli të qëndisur tunikën
Thurur me ar e argjend e dritë,
Të kaltër, të zbehtë, të errtë tunikën
Si natë, si ditë, si gjysmëdritë,
Do e shtroja atë tunikë nën këmbët e tua
Por unë i varfri nuk kam veçse ëndrra;
Dhe ëndrrat i shtrova nën këmbët e tua;
Shkel butë se po më shkel mbi ëndrra.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: