Arber Zaimi

Rimë

In Vjersha on 20 Prill, 2017 at 13:57

Pierre Alechinsky – Nata, 1952

S’ka ku e përdor i varfri mirësinë
Se rend pas botës dhe pse kurrë s’e mbrrin
Në male e djerrina mbetur shkretëtirë
Ku nepsi njerëzor zullumin e ka shtrirë
Aty atij i çelet hapësira e pafund
Një bosh i gjallë që gjithçka mund e shkund
I çelet dhe një qiell s’ndal së dhëni shi
Që ia përmbys çdo shqisë për mrekulli apo habi
Zemra i rritet më shumë se çdo verdhemë
E barku veç harron t’i thotë “ushqemë”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: